Od kilku lat mieszkańcy dolnej części Bielawy uskarżają się na uciążliwości związane z unoszącym się w powietrzu odorem. Dyskomfort ten jest szczególnie silny w okresie letnim. Bielawski samorząd, od momentu uzyskania pierwszych informacji na ten temat, podjął szereg działań, aby zniwelować wspomniane zjawisko. W wyniku rozpoznania sytuacji stwierdzono, iż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że emitentem odoru jest Ekologiczne Centrum Odzysku Sp. z o.o. zlokalizowane w Bielawie przy ul. Ceglanej 10.
Z uwagi na fakt, że Spółka ta posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, podlega ona jurysdykcji Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Z tych też względów aparat administracyjny Gminy Bielawa nie ma kompetencji do prowadzenia tam kontroli procesów związanych z przetwarzaniem odpadów i zanieczyszczaniem środowiska naturalnego.
Dlatego też aby przyśpieszyć działania wspomnianych wyżej organów z Urzędu Miejskiego w Bielawie wysłanych zostało wiele pism monitujących. W końcu przyniosły one oczekiwany skutek. W dniach 27-29.III.2024 r. do bielawskiego magistratu wpłynęły 2 pisma od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu w sprawie kontroli przeprowadzonej w dniach 2.VIII. - 29.XII.2023 r. na terenie zakładu Ekologiczne Centrum Odzysku przy ul. Ceglanej 10 w Bielawie.
Wynika z nich, że stwierdzono szereg nieprawidłowości dotyczących gospodarowania odpadami, obejmujących działalność w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania oraz gromadzenia odpadów. Szczególną uwagę zwrócono na procesy i czynności mogące być źródłem rozprzestrzeniania się uciążliwych zapachów.
W efekcie WIOŚ skierował do Wydziału Instrumentów Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wystąpienie pokontrolne celem prowadzenia dalszych działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Podjęte zostały również kroki, które mają doprowadzić do nałożenia na ECO Sp. z o.o. kar pieniężnych i sankcji administracyjnych.
Przypominamy, że 28.XII.2022 r. Rada Miejska Bielawy podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie bielawskiej oczyszczalni ścieków i Ekologicznego Centrum Odzysku, która zablokowała możliwość budowy w Bielawie spalarni RDF.
Jesteśmy przekonany, że już wkrótce uda się ostatecznie zdiagnozować przyczynę powstawania uciążliwego "zapachu", a następnie skutecznie ją wyeliminować.
Źródło: um.bielawa.pl
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej