sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Higiena cyfrowa - bezpłatny program szkoleniowy
2023-09-22 09:20

Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic zyskają swoich liderów i liderki higieny cyfrowej

Wiedzę na temat higieny cyfrowej i narzędzia wspierające działania na rzecz lokalnej społeczności zdobędzie 25 osób wyłonionych w drodze rekrutacji do programu „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”. Pilotaż programu organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundację „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” odbędzie się w Wałbrzychu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.


Higiena cyfrowa to zachowania chroniące zdrowie związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu. Potrzebna jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, czego dowiodło Ogólnopolskie Badanie Higieny Cyfrowej 2022. Wynika z niego, że tylko 14% osób kontroluje swój czas ekranowy, a zaledwie 1 na 5 osób unika używania telefonu przed snem.

 

 

- Używanie telefonów i internetu w sposób ryzykowny dla zdrowia stało się problemem społecznym i dotyczy w zasadzie wszystkich grup wiekowych. I chociaż o edukacji cyfrowej najczęściej myślimy o tym w kategoriach dzieci i młodzieży, to potrzebują jej wszystkie grupy wiekowe, zarówno przemęczeni ekranowo dorośli, jak i seniorzy, którzy coraz intensywniej korzystają z sieci. Dlatego ideą naszego programu jest inspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz promocji higieny cyfrowej. Naszym zdaniem w lokalnej edukacji społecznej najlepsze są osoby, które mieszkają w danej społeczności i znają jej specyfikę oraz potrzeby – mówi Magdalena Bigaj, twórczyni Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.

 

 

Program skierowany jest do osób, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnych społeczności i promować higienę cyfrową oraz odpowiedzialne używanie telefonów i internetu. Pilotażowa edycja odbędzie się dla Wałbrzycha i gmin ościennych. Uczestnikami programu mogą być m. in.: nauczycieli i nauczycielek, osób pracujących w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, samorządach, ośrodkach kultury czy lokalnych organizacjach społecznych.

 

 

- Z internetu korzysta dzisiaj ponad 5 miliardów ludzi na Ziemi. A W Polsce blisko 90% populacji kraju. A zatem dbanie o mieszkańców oznacza dzisiaj nie tylko troskę o to, co ich otacza fizycznie, ale także o przestrzeń cyfrową, w której się poruszają. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą zostać lokalnymi liderami i liderkami higieny cyfrowej, by odważnie działali na rzecz naszej wałbrzyskiej społeczności – mówi prezydent miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.

 

 

W ramach bezpłatnego programu szkoleniowego przewidziano:

 

 

  • jednodniowe szkolenie stacjonarne w Wałbrzychu (20 października 2023) z zakresu tworzenia zasad higieny cyfrowej dla różnych grup wiekowych oraz tworzenia i wdrażania projektów na rzecz lokalnych społeczności;
  • cykl 4 webinarów (listopad 2023);
  • wsparcie w opracowaniu planu działania na rzecz lokalnej społeczności w zakresie podnoszenia poziomu higieny cyfrowej;
  • bezpłatna opieka mentoringowa w czasie realizacji lokalnych projektów;
  • uzyskanie certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu wydanego przez Komisję Europejską oraz Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa - warunkiem uzyskania certyfikatu jest udział w szkoleniach stacjonarnych i online oraz przedstawienie planu projektu na rzecz lokalnej społeczności.

 

 

Zgłoszenia do programu “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej” odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. W wiadomości wysłanej na adres liderzy@cyfroweobywatelstwo.pl należy przesłać następujące informacje: imię i nazwisko, numer telefonu, wykonywany zawód, opcjonalnie nazwę reprezentowanej instytucji oraz informację o tym, w jaki sposób kandydat lub kandydatka chcieliby wykorzystać zdobyta wiedzę. Informacja o dotychczasowych działaniach na rzecz lokalnej społeczności będzie mile widziana, choć nie jest wymagana. W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 25 uczestników.

 

 

Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej: cyfroweobywatelstwo.pl/liderzy.

 

Źródło: um.walbrzych.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: