Woda w kamiennogórskim Zalewie została przebadana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Wyniki są jak najbardziej zadowalające - wskazują, że woda jest czysta i nie powoduje żadnych zagrożeń dla żyjących w niej zwierząt. Mieści się w normach natlenienia, występowania azotów, fosforu i węgla. W normie jest także wskaźnik ChZTCr, używany w laboratoriach do oceny jakości wody.
W próbce pobranej z Zalewu nie stwierdzono występowania Prymnesium parvum, groźnego glona powodującego toksyczne zakwity. Ten gatunek glonów z grupy złotych alg odpowiada za śmiertelne zatrucia ryb, ostatnio m.in. w Odrze.
W wodzie Zalewu występują natomiast licznie przedstawiciele drobnej flory i fauny. Zielonkawy kolor wody mogą powodować okrzemki (glon) i zielenice. Są w niej także: orzęski (pierwotniaki), wrotki (bezkręgowce) oraz wioślarki (skorupiaki).
Na poprawę jakości wody ma wpływ biologiczne oczyszczanie zbiornika zlecone przez miasto Kamienna Góra. Do Zalewu wpływa teraz więcej wody. To dzięki budowie nowego jazu na rzece Zadrna i rozbudowie systemu zasilającego.
W przyszłości mamy zamiar zbudować nad Zalewem filtr biologiczny. Ma zostać także zmodernizowany układ zrzutu wody w okolicach plaży, który pomoże w usuwaniu zastoin. Lepszą wymianę wody zapewni też planowany przekop pod cyplem.
Źródło: kamiennagora.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej