Gmina Wałbrzych wdrożyła program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu w wałbrzyskich placówkach powstało pięć gabinetów stomatologicznych.
Jest to jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych, zatrudnieni zostali stomatolodzy i higienistki. Program został wdrożony, a gabinety są już gotowe do przyjmowania pierwszych pacjentów. Opieką stomatologiczną zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu, łącznie około 13 000 osób. - Stworzyliśmy pięć gabinetów stomatologicznych. Docelowo będzie ich dziesięć lub dwanaście. Zatrudniliśmy pięć stomatologów i pięć higienistek stomatologicznych. Już teraz zastanawiamy się nad kolejnymi osobami, które będziemy chcieli zatrudnić w kolejnych gabinetach, które już w tym roku rozpoczniemy modernizować. Ponadto jesteśmy w trakcie negocjowania warunków o uzyskanie środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie to około trzydziestu do trzydziestu pięciu tysięcy złotych miesięcznie – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Gabinety wyposażone są w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ. Stosowane będą tam takie same procedury i materiały. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. - Zajmujemy się profilaktyką. To ona ma fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą. W trakcie badania zębów wygłaszamy indywidualne pogadanki. Dajemy dziecku szczoteczkę i pokazujemy jak prawidłowo myć zęby. Oprócz tego mówimy im, że po zjedzeniu słodyczy, jeżeli nie mają czasu na mycie zębów to powinni przynajmniej opłukać buzie wodą albo zjeść jabłko, marchewkę czy rzodkiewkę. W następnym etapie po przebadaniu będziemy również lakować i lakierować zęby – mówiła Joanna Wróbel, stomatolog w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu.
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej