Ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma Wałbrzych na finansowanie inwestycji związanej z profilaktyką stomatologiczną. Umowa oficjalnie została podpisana i obowiązuje od 15 lutego 2016r.
Przypomnijmy, gmina Wałbrzych wdrożyła program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu w wałbrzyskich placówkach powstało pięć gabinetów stomatologicznych. Jest to jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych, zatrudnieni zostali stomatolodzy i higienistki. - Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia jest dopełnieniem naszych oczekiwań. To co zakładaliśmy, że będziemy musieli finansować z własnych środków, będzie finansowane ze środków publicznych. Do końca czerwca mamy podpisaną umowę na kwotę ponad stu osiemdziesięciu tysięcy złotych. Miesięcznie otrzymamy ponad czterdzieści tysięcy. Oceniliśmy, że gabinet mniej więcej tyle będą nas kosztować. Oznacz to, że jednorazowy wysiłek fizyczny w ich urządzenie na razie będzie jedynym, które miasto musiało ponieść – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Program został wdrożony, a gabinety są już gotowe do przyjmowania pierwszych pacjentów. Opieką stomatologiczną zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu, łącznie około 13 000 osób. - Od stycznia zatrudniona jest profesjonalna, wykwalifikowana kadra lekarzy. Ponadto higienistki i asystentki stomatologiczne. W miesiącu styczniu szkoły przebadały już trzystu uczniów –dodała Halina Sawicka, dyrektor Centrum Stomatologii. Gabinety wyposażone są w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ. Stosowane będą tam takie same procedury i materiały. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. – Gabinety spełniają wszystkie wymogi. Umowa została podpisana i obowiązuje do końca czerwca – mówiła Grażyna Wywrot, dyrektor wałbrzyskiej delegatury NFZ.
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej