- To będzie najnowocześniejsza tego typu placówka w regionie - mówi o budowanym Ośrodku Pulmonologicznego dla Górników w szpitalu Dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu dyrektor tej placówki. Placówka robiona jest z myślą o górnikach . - To ukłon głównie w ich stronę, ale przyjmowani będą tutaj pacjenci wszyscy z chorobami górnych dróg oddechowych, a piętro niżej osoby z chorobami nerek i układu moczowego - mówi dyrektor szpitala. Do dyspozycji pacjenci będą mieć dwuosobowe pokoje. W każdym będzie łazienka. Jednocześnie w ośrodku przebywać będzie mogło ponad 70 chorych. Prace przy budowie obiektu nie przeszkadzają w bieżącym funkcjonowaniu szpitala. - Inwestycja wraz z wyposażeniem warta będzie około 25 milionów złotych.
Połowę środków otrzymaliśmy ze źródeł zewnętrznych - mówi prezydent. - Wiele rzeczy były na tej drodze, abyśmy się tutaj mogli spotkać. W momencie, gdy dwa lata temu przedstawiałem program pulmonologiczny radnym sejmiku, a później marszałkowi od razu mówiłem, że dla Wałbrzycha oznacza to budowę małego szpitala. Rzucając wówczas to hasło wiedziałem, że bez poparcia społecznego tych, którzy będą korzystać z tego miejsca to się nie uda. Wspólnym wysiłkiem udało się nam to jednak osiągnąć – podkreślał Roman Szełemej. Budowa rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. - Stan zaawansowania finansowego wynosi obecnie 32 procent, co widać po obiekcie. Stan zaawansowania praktycznego w okolicach 40 procent - zaznacza główny inspektor budowlany. - Teraz będzie to wyższa jakość. Tamta struktura była z lat 70-tych. Murów się nie przestawi. Teraz będziemy mieć obiekt na miarę dwudziestego drugiego wieku – dodaje dyrektor szpitala. Swojej radości z budowy ośrodka nie ukrywają również sami górnicy. - Od początku wspieraliśmy ten pomysł. To miejsce było i jest potrzebne byłym górnikom od dawna. Mimo że nie ma już kopalń liczba osób, które mają problemy z oddychaniem jest coraz większa. Dlatego cieszymy się, że ta placówka powstaje w naszym mieście – zaznaczają zgodnie. Nie jest to tania inwestycja dlatego władze miasta liczą na to, że w sfinansowaniu drugiej połowy zadań pomoże województwo. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej