Siedemnastu funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału SG odnowiło uprawnienia ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (co 3 lata). Zdając egzamin państwowy zobowiązuje to ich do udzielania pomocy na poziomie kwalifikowanym. Są to najwyższe uprawnienia osoby, która nie ma wykształcenia medycznego. Ponadto, dzięki finansowemu wsparciu PZU S.A., komenda Oddziału zakupiła sprzęt: ratownictwa medycznego, wysokościowego oraz środki ochrony osobistej. Zakupione urządzenia i sprzęt m.in. defibrylator szkoleniowy i kliniczny, stabilizator głowy do deski ortopedycznej, resuscytator dla dorosłych, kołnierz ortopedyczny, torby Medic-Bag TRM-XVIII, nosze pachtowe, kaski ochronne, liny statyczne, obuwie taktyczne oraz fantom i manekin niemowlęcia będzie wykorzystywany w działalności służbowej funkcjonariuszy, kadry medycznej SOSG i w dalszym prowadzeniu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy.
Dzięki wieloletniej współpracy z PZU zakupiono półautomatyczny defibrylator AED z wyposażeniem, torbę ratowniczą R - 1 oraz indywidualne pakiety medyczne. Ponadto część pracowników i funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ukończyło kurs „Pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia”, który obejmował wykłady, pokazy i ćwiczenia praktyczne w oparciu o zalecenia i standardy europejskie oraz udało się przeprowadzić pierwsze szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki którym funkcjonariusze nabyli uprawnienia ratowników. Umiejętności te funkcjonariusze SOSG wykorzystują do poszukiwania osób w terenie górskim, likwidacji i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych występujących na terenie służbowej odpowiedzialności, a także podczas realizacji służbowych działań specjalnych. Funkcjonariusze pełniąc służbę np. w ochronie szlaków komunikacyjnych często udzielając pomocy poszkodowanym w wypadkach. (red)
źródło: 30minut
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej