Jak dbać o swój wzrok, prawidłowe okulary lub soczewki? Pytamy specjalistę okulistę – lekarza Małgorzatę Badeńską.
- Co powinniśmy zrobić,aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem?
- Dbać o nasze oczy przez cały rok. Promieniowanie UV jest bowiem niebezpieczne zarówno latem jak i zimą. Wiele osób nie wie ,ale promieniowanie UV jest również groźne w pochmurne dni. Powinniśmy nosić na dworze okulary ze szkłami zawierającymi filtry chroniące przed promieniowaniem UV.
- Jakie choroby grożą nam przy nieroztropnym korzystaniu ze słońca?
- Ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Najczęstsze powikłania to:zaćma czyli zmętnienie soczewki,zwyrodnienia plamki żółtej(AMD), które mogą doprowadzić do znacznego osłabienia ostrości wzroku oraz nowotwory skóry powiek.
- Jaką ochronę stosować, czym kierować się przy wyborze okularów?
- Najważniejsze w soczewkach okularowych, które mają nas zabezpieczać przed promieniowaniem UV są filtry. Możemy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami o udokumentowanej skuteczności bądź okula-rów ze szkłami fotochromowymi. Te ostatnie w zależności od natężenia światła rozjaśniają się lub przyciemniają,dlatego po wejściu do ciemnego pomieszczenia nie trzeba ich ściągać.
- Dlaczego tak ważna jest jakość filtrów zastosowanych w okularach?
- Okulary z filtrami o złej jakości zamiast pomagać mogą szkodzić. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV.
- Czy o oczy dzieci przebywających na dworze należy dbać w szczególny sposób?
- Niezmiernie ważna jest także ochrona oczu dzieci. Soczewka oka do 10–12 roku życia niezatrzymuje promieni ultrafioletowych. W konsekwencji, częste przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia może prowadzić do poważnych uszkodzeń oka u dziecka. Choć nakrycia głowy i parasolki to najczęściej stosowane sposoby ochrony ciała, to nie zabezpieczają one oczu dzieci. Daszek czapki czy rondo kapelusza sprawią jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania . Nie należy zapominać więc o ochronie wzroku najmłodszych i im też zakładać okulary przeciwsłoneczne.
- Powinniśmy zatem korzystać ze słońca tylko w sposób rozsądny i ze specjalnymi zabezpieczeniami?.
- Tak. Po to, aby długo mieć zdrowe oczy. Dziękuję za rozmowę red
źródło: 30minut
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej