Aż 6 tysięcy złotych Świdnica zapłaciła za transport i utylizację przeterminowanych leków, których w 2011 roku zebrano ponad tonę. To ponad dwa razy więcej niż w 2009 roku. Zbiórka przeterminowanych leków to wynik systemu zbierania odpadów medykamentów, który w 2009 roku został zorganizowany przez władze powiatu świdnickiego, miast oraz gmin przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeterminowane lekarstwa stanowiły duży problem, gdyż nie należy ich wyrzucać do zwykłych kontenerów na odpady, bowiem zawierają one wiele związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi, zaś apteki nie miały obowiązku ich przyjmować.
Obecnie możemy je wyrzucić do pojemników znajdujących się w piętnastu aptekach w mieście. W pierwszym roku akcji Świdniczanie wyrzucili 440 kilogramów przeterminowanych leków, a rok później 1.082 kilogramy. W 2011 roku wyrzuciliśmy 1.165 kilogramów odpadów. Apteki do których możemy przynosić niepotrzebne lekarstwa to : „Eskulap” ul. Żeromskiego 11; „Franciszkańska” ul. Rynek 1/1a; „Galen” ul. Marcinkowskiego 14; „Medyk” ul. Gdyńska 21, „Melisa” ul. Ks. Jadwigi Śl. 5; „Pod Bykami” ul. Długa 45; „Pod Gryfem” ul. Westerplatte 51; „Pod Koroną” ul. Westerplatte 19/2; „Remedium” ul. Wyszyńskiego 13; „Samarytanka” ul. Zamenhofa 46; „Staromiejska” ul. Długa 34; „Świdnicka” ul. Komunardów 4; „Viscum” ul. Wałbrzyska 8; „Zarzecze” ul. Kopernika 15A oraz ul. Kliczkowska 24a. Być może w 2012 roku pobijemy rekord. red
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej