Defibrylator dzięki któremu można uratować komuś życie zakupiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu. Przenośne urządzenie, które kosztowało 13 tysięcy złotych przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w placówce. Dodatkowo pracownicy uczelni zostaną przeszkoleni, by móc posługiwać się defibrylatorem. Każdego roku ponad 160 tysięcy Polaków umiera z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca, z czego 1/4 w wyniku nagłego ataku. Defibrylator, to urządzenie, które poprzez Impuls elektryczny przepuszczany przez mięsień sercowy, pobudza go do działania. - Wzorem zachodnich placówek oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych studentów i kadrę wykładowczą, zakupiliśmy to urządzenie. – tłumaczy Katarzyna Morawiec, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu – Jego obsługa jest dość prosta. Dodatkowo nasi pracownicy przejdą kurs, dzięki któremu będą potrafili się nim posłużyć, gdyby zaszła taka potrzeba – dodaje. Urządzenie ważny około 3 kilogramów. Nieduża skrzynka sama analizuje rytm serca i podejmuje decyzję o wyładowaniu elektrycznym. Rolą ratownika jest zatem podążać za instrukcjami głosowymi, które wydaje defibrylator. Urządzenie „prosi” na przykład o skontrolowanie oddechu, poczym wydaje polecenie o masażu serca. Wszystkie instrukcje przekazywane są głosowo w języku polskim.
- Tak naprawdę my musimy mieć podstawową wiedzę. Trzeba otworzyć skrzynkę, włączyć urządzeniei podłączyć elektrody. – mówi Arkadiusz Winsz wykładowca PWSZ, który prowadzić będzie kurs – Większość instrukcji jest rozrysowana graficznie, lub wydawana za pomocą komend głosowych – tłumaczy specjalista od pierwszej pomocy. Do obsługi defibrylatora zostaną przeszkoleni wszyscy pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy wyraża na to chęć. Oprócz posługiwania się urządzeniem zdobędą również wiedzę na temat pierwszej pomocy. Między innymi jak przeprowadzić resuscytację, czyli sztuczne oddychanie oraz masaż serca.
źródło: 30minut
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej