Przedstawiciele 24 powiatów uczestniczyli w konwencie województwa dolnośląskiego, który w tym roku odbył się w Walimiu. Podczas spotkania starostowie rozmawiali o przyszłości jednostek samorządowych, statusem powiatów, zadaniami własnymi oraz sposobach ich finansowania. Dużą wagę poświęcono również edukacji oraz służbie medycznej na Dolnym Śląsku. Podczas konwentu odbyły się również dwa panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był modernizacji kształcenia zawodowego oraz zmianach w przepisach, które wejdą w życie w roku szkolnym 2012/2013. Poruszono kwestie uzupełniających kursów kwalifikacyjnych, szkoleń kadry nauczycielskiej oraz doposażenia placówek w specjalistyczny sprzęt. Ministerstwo edukacji na samo dostosowanie szkolnictwa zawodowego do lokalnych rynków pracy przeznaczyło około 2 miliardów złotych. -
Wprowadzenie podziału zawodu na kwalifikacje powoduje, że ci, którzy w trochę wolniejszym tempie rozpoczną swoje kształcenie zawodowe będą mogli wejść przynajmniej z połowicznym sukcesem czyli np. z jedną czy dwoma kwalifikacjami, które składają się na zawód i móc później w okresie dorosłym dokończyć kształcenie, aby mieć dyplom – mówiła Lilla Jaroń, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Kolejny panel dyskusyjny poświęcony był bolączce, jaką jest służba zdrowia. Dotyczył on zmian prawnych w opiece ambulatoryjnej oraz szpitalnej, a także możliwościach poprawy jakości usług i doposażeniu szpitali. Dolnośląski Konwent po raz pierwszy odbył się w powiecie wałbrzyskim. W debacie uczestniczyli zarówno dolnośląskich klubów wyborczych, jak i samorządowcy oraz wiceministrowie.
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej