Nie ma dawki alkoholu, którą kobieta może wypić w ciąży bez ryzyka, że wyrządzi to szkody jej dziecku. Dlaczego? Odpowiedź można znaleźć na zajęciach organizowanych przez pracowników Centrum Integracji Rodziny w Wałbrzychu. Alkohol jest substancją toksyczną, której cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko uszkadzając płód. Pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Picie alkoholu przez kobiety w ciąży wpływa na rozwój płodu. Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest niebezpieczna dla rozwijającego się organizmu a kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń, mających swoje konsekwencje przez całe jego dzieciństwo i dorosłość.
Uszkodzenia te przyjmują różne formy: od mikrouszkodzeń układu nerwowego i narządów do pełnoobjawowego FAS (płodowy zespół alkoholowy). U kobiet, które piją alkohol w czasie ciąży znacznie częściej występują przedwczesne porody i poronienia. Alkohol może być przyczyną: zaniżonej wagi urodzeniowej, uszkodzeń mózgu, zmniejszenia odporności dziecka na choroby, opóźnienia wzrostu i zaburzeń ogólnego rozwoju dziecka. Nawet troje dzieci na każde 1000 urodzeń żywych może być dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym (FAS). W Polsce rodzi się rocznie 300 000 dzieci. 0,3% to 900 dzieci z FAS. To więcej niż liczba rodzących się dzieci z zespołem Downa (1 na 700 urodzeń)?. Dziesięć razy więcej dzieci ma rozmaite zaburzenia rozwojowe spowodowane alkoholem klasyfikowane jako FAE (Fetal Alcohol Effects). Szacuje się, że negatywne konsekwencje ekspozycji płodu na alkohol mogą występować u 1 % wszystkich noworodków. Pracownicy Centrum Integracji Rodziny w Wałbrzychu zapraszają wszystkie szkoły gimnazjalnie i średnie do udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących FAS. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu: 74 664 94 70; 74 664 94 72.
źródło: 30minut
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej