Osoby, które dowiadują się o nieuleczalnej chorobie, straciły bliskich, nie wiedzą jak sobie poradzić z traumą, mogą liczyć na wsparcie Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu. W hospicjum przy ul. Krasińskiego dyżurują psychologowie, gotowi pomóc wrócić do równowagi po tragicznych przeżyciach. Z bezpłatnych porad mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Kiedy ktoś dowiaduje się, że jego choroba jest groźna dla życia, często nie wie, jak sobie z taką wiadomością poradzić. Lekarz specjalista, który postawił diagnozę, psychologicznym aspektem choroby ciała nie jest w stanie się zająć. Pacjent cierpi podwójne. Jedyną radą jest wsparcie psychologa – mówi szefowa towarzystwa, Henryka Kowalczyk. W placówce przy ul. Krasińskiego, znękanymi duszami osób, które spotkała tragedia, zajmują się Joanna Zawisza-Smejlis, Joanna Łobarzewska i Dorota Gusarow. – Opiekujemy się osobami w żałobie, dziećmi, które straciły rodziców, albo inne bliskie osoby, ludźmi, którzy otrzymali wiadomość o nieuleczalnej chorobie. Pomagamy się z tym uporać i pogodzić – mówi Joanna Zawisza-Smejlis. Wsparcie polega na rozmowach z osobami, które dotknęła tragedia. W szczególnie trudnych przypadkach, takich rozmów trzeba przeprowadzić kilka lub kilkanaście. Ze szczególną pieczołowitością traktowane są dzieci. – Dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć, co się stało z mamą czy tatą, dlaczego ich już nie ma i nigdy nie będzie. W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu, nie rozmawia się o tym, choć każdy wie, że życie się kiedyś kończy. Dlatego osieW placówce przy ul. Krasińskiego, znękanymi duszami osób, które spotkała tragedia, zajmują się Joanna Zawisza-Smejlis, Joanna Łobarzewska i Dorota Gusarow. – Opiekujemy się osobami w żałobie, dziećmi, które straciły rodziców, albo inne bliskie osoby, ludźmi, którzy otrzymali wiadomość o nieuleczalnej chorobie. Pomagamy się z tym uporać i pogodzić – mówi Joanna Zawisza-Smejlis. Wsparcie polega na rozmowach z osobami, które dotknęła tragedia. W szczególnie trudnych przypadkach, takich rozmów trzeba przeprowadzić kilka lub kilkanaście. Ze szczególną pieczołowitością traktowane są dzieci. – Dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć, co się stało z mamą czy tatą, dlaczego ich już nie ma i nigdy nie będzie. W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu, nie rozmawia się o tym, choć każdy wie, że życie się kiedyś kończy. Dlatego osierocone dzieci wymagają szczególnej opieki i wyjątkowej umiejętności wyjaśnienia im, co się wydarzyło i jak się z tym pogodzić – tłumaczy Joanna Łobarzewska.
Każdy, kto czuje potrzebę rozmowy, może się zgłosić w hospicjum, codziennie, od poniedziałku do piątku. – Najlepiej wcześniej zadzwonić na nr 74 641 97 58 i umówić się na dzień i godzinę – mówi Henryka Kowalczyk. Zainteresowanie poradami psychologicznymi jest coraz większe. Wiele ludzi chwali sobie kontakt ze specjalistkami. – Zwłaszcza mężczyźni chcą pozować na twardzieli, ale i oni z czasem przekonują się, że rozmowa pomaga. Potem mówią: bałem się, ale dobrze że przyszedłem – dodaje Łobarzewska. Wszystkie porady są bezpłatne, praca psychologów jest finansowana z budżetu miasta.
źródło: 30minut
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej