Botox jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu w wybrane partie twarzy toksyny botulinowej, dzięki której w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się zmarszczek. Toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek gładzizny czoła (między brwiami) oraz zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”.
Zabieg dzięki wieloletniemu zastosowaniu Botoxu nie tylko w medycynie estetycznej jest zabiegiem łatwym, bezbolesnym i wyjątkowo bezpiecznym. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych pozwalającym zachować dobry i młody wygląd. Dla wielu osób zachowanie młodego i jednocześnie naturalnego wyglądu jest niesamowicie istotne, dla uzyskania takiego właśnie efektu Botox jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem i co najważniejsze w przeciwieństwie do liftingu, który w prawdzie daje lepsze efekty jest zabiegiem bezpiecznym i mniej radykalnym. Poddając się temu zabiegowi nie musimy więc martwić się, że będziemy wyglądać „ sztucznie” .
Toksyna botulinowa jest również skuteczna w leczeniu stanów chorobowych związanych z nadmiernym skurczem mięśni czy nadpotliwości. Od wielu lat botox stosuje się także w okulistyce i neurologii.
Jaki widzimy zastosowanie Botoxu jest szerokie dlatego też posiadamy licznie udokumentowane bezpieczeństwo tej właśnie substancji.
Niestety botox jest rozwiązaniem czasowym, jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy, dlatego należny go powtarzać 2 - 3 razy w roku. Pocieszający może być fakt, że badania kliniczne potwierdzają , iż czas trwania efektów po kolejnych aplikacjach jest coraz dłuższy, więc po jakimś czasie można je powtarzać coraz rzadziej. Oczywiście trzeba brać także pod uwagę indywidualność, każdego pacjenta
Historia Botoxu
W Belgii w 1897 r. doszło do zatrucia kilku osób. Belgijski mikrobiolog van Ermengen z pożywienia i organizmów zatrutych wyodrębnił toksynę botulinową typu A. Nikt jeszcze w tedy nie przypuszczał, że substancja, która wywołała zatrucie pokarmowe znajdzie tak szerokie zastosowanie w medycynie i to w różnych jej dziedzinach.
Od tego czasu wielu naukowców prowadziło badania nad toksyną, w latach 50. XX w. dr Vernon Brooks zauważył, że substancja ta wstrzyknięta w mięsień powoduje jego tymczasowy paraliż. To odkrycie spowodowało, że lekarze zaczęli zastanawiać się nad możliwością wykorzystanie toksyny w leczeniu. W latach 60. XX w. okulista z San Francisco, dr Alan Scott, po wielu doświadczeniach na małpach uzyskał zgodę na zastosowanie substancji w leczenia zeza u ludzi. W okulistyce toksyna botulinowa odniosła ogromny sukces, dlatego zaczęli się nią interesować lekarze z innych dziedzin medycyny m. in neurolodzy. W 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan nabył prawa do produkcji preparatu dr. Allana Scotta i rozpoczął badania kliniczne, mające na celu sprawdzenie innych zastosowań neurotoksyny Wkrótce potem firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą Botox. W 1987 pacjent, który był leczony botoxem z powodu nawykowego skurczu powiek, zauważył, że znikają mu zmarszczki. I w ten sposób toksyna botulinowa znalazła swoje zastosowanie w kolejnej dziedzinie medycyny. Dziś botox cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w okulistyce i neurologi ale przede wszystkim w medycynie estetycznej. Obecnie Botox jest najczęściej stosowanym zabiegiem poprawiającym wygląd. Choć jego efekty są tymczasowe, ogromnym plusem jest fakt że jest to substancja ze względu na wieloletnie zastosowanie wyjątkowo bezpieczna, a sam zabieg szybki i bezbolesny.
Botox jest stosowany w ponad 70 krajach na całym świecie i wciąż trwają badania dzięki, którym być możne substancja ta znajdzie kolejne zastosowanie.
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej