Botox jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu w wybrane partie twarzy toksyny botulinowej, dzięki której w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się zmarszczek. Toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek gładzizny czoła (między brwiami) oraz zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”.
Zabieg dzięki wieloletniemu zastosowaniu Botoxu nie tylko w medycynie estetycznej jest zabiegiem łatwym, bezbolesnym i wyjątkowo bezpiecznym. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych pozwalającym zachować dobry i młody wygląd. Dla wielu osób zachowanie młodego i jednocześnie naturalnego wyglądu jest niesamowicie istotne, dla uzyskania takiego właśnie efektu Botox jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem i co najważniejsze w przeciwieństwie do liftingu, który w prawdzie daje lepsze efekty jest zabiegiem bezpiecznym i mniej radykalnym. Poddając się temu zabiegowi nie musimy więc martwić się, że będziemy wyglądać „ sztucznie” .
Toksyna botulinowa jest również skuteczna w leczeniu stanów chorobowych związanych z nadmiernym skurczem mięśni czy nadpotliwości. Od wielu lat botox stosuje się także w okulistyce i neurologii.
Jaki widzimy zastosowanie Botoxu jest szerokie dlatego też posiadamy licznie udokumentowane bezpieczeństwo tej właśnie substancji.
Niestety botox jest rozwiązaniem czasowym, jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy, dlatego należny go powtarzać 2 - 3 razy w roku. Pocieszający może być fakt, że badania kliniczne potwierdzają , iż czas trwania efektów po kolejnych aplikacjach jest coraz dłuższy, więc po jakimś czasie można je powtarzać coraz rzadziej. Oczywiście trzeba brać także pod uwagę indywidualność, każdego pacjenta
Historia Botoxu
W Belgii w 1897 r. doszło do zatrucia kilku osób. Belgijski mikrobiolog van Ermengen z pożywienia i organizmów zatrutych wyodrębnił toksynę botulinową typu A. Nikt jeszcze w tedy nie przypuszczał, że substancja, która wywołała zatrucie pokarmowe znajdzie tak szerokie zastosowanie w medycynie i to w różnych jej dziedzinach.
Od tego czasu wielu naukowców prowadziło badania nad toksyną, w latach 50. XX w. dr Vernon Brooks zauważył, że substancja ta wstrzyknięta w mięsień powoduje jego tymczasowy paraliż. To odkrycie spowodowało, że lekarze zaczęli zastanawiać się nad możliwością wykorzystanie toksyny w leczeniu. W latach 60. XX w. okulista z San Francisco, dr Alan Scott, po wielu doświadczeniach na małpach uzyskał zgodę na zastosowanie substancji w leczenia zeza u ludzi. W okulistyce toksyna botulinowa odniosła ogromny sukces, dlatego zaczęli się nią interesować lekarze z innych dziedzin medycyny m. in neurolodzy. W 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan nabył prawa do produkcji preparatu dr. Allana Scotta i rozpoczął badania kliniczne, mające na celu sprawdzenie innych zastosowań neurotoksyny Wkrótce potem firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą Botox. W 1987 pacjent, który był leczony botoxem z powodu nawykowego skurczu powiek, zauważył, że znikają mu zmarszczki. I w ten sposób toksyna botulinowa znalazła swoje zastosowanie w kolejnej dziedzinie medycyny. Dziś botox cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w okulistyce i neurologi ale przede wszystkim w medycynie estetycznej. Obecnie Botox jest najczęściej stosowanym zabiegiem poprawiającym wygląd. Choć jego efekty są tymczasowe, ogromnym plusem jest fakt że jest to substancja ze względu na wieloletnie zastosowanie wyjątkowo bezpieczna, a sam zabieg szybki i bezbolesny.
Botox jest stosowany w ponad 70 krajach na całym świecie i wciąż trwają badania dzięki, którym być możne substancja ta znajdzie kolejne zastosowanie.
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej