Przy szpitalu Sokołowskiego w Wałbrzychu mogą lądować śmigłowce sanitarne. Wagę powstania lądowiska docenił wiceminister zdrowia Jakub Szulc, który wziął udział w uroczystości otwarcia.
- Dolny Śląsk jest prekursorem medycyny ratunkowej. Lądowiska są niezbędnym uzupełnieniem tych działań. Obecność miejsca do lądowania helikopterów ratunkowych, to z pewnością szansa na ocalenie niejednego życia. Lądowisko przy oddziale ratunkowym powinno być standardem i do tego dążymy – mówił podczas uroczystości minister Szulc.
Wałbrzyskie lądowisko spełnia najważniejsze standardy medycyny ratunkowej. W razie potrzeby, śmigłowiec będzie mógł na nim usiąść także w nocy.
- Przygotowana jest specjalistyczna instalacja oświetleniowa z systemem lamp dolotowych – wyjaśnia dyrektor szpitala, Roman Szełemej.
Niewinnie wyglądający płaski kawałek terenu tuż za szpitalem, to było prawdziwe wyzwanie inżynierskie. Lądowisko wymagało precyzyjnej niwelacji , zbudowania dróg dojazdowych, odwodnienia oraz specjalnie oznaczonej płyty do lądowania. Inwestycja kosztowała około 2 mln zł. Szpital otwierał lądowisko jako dumny posiadacz Certyfikatu Akredytacji, czyli potwierdzenia najwyższej jakości usług. Dokument jest przyznawany przez wyspecjalizowaną agencję rządową, po skrupulatnym sprawdzeniu pracy wszystkich działów lecznicy.
- Niewiele szpitali w Polsce może się pochwalić takim certyfikatem – mówi dyrektor Roman Szełemej.
Certyfikat Akredytacji stanowi swoisty dowód, że wszelkie procedury, czy to dotyczące diagnozowania, leczenia czy pobytu w szpitalu, spełniają najbardziej wyśrubowane normy europejskie. Szpital w Wałbrzychu, po połączeniu w jeden organizm jest jednym z największych w Polsce. Dysponuje 600-set łóżkami, a liczba pracowników przekracza 1250 osób.
- Najważniejsze przesłanie i korzyść z certyfikatu jest taka, że pacjent może się u nas czuć absolutnie bezpiecznie – dodaje dyrektor.
Szela / 30minut
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej