Pospolite ruszenie dla małej Julki z Wałbrzycha. Dziewczynka urodziła się rok temu z wagą niespełna 400 gramów. Teraz potrzebuje szczepionki, która chroni przed nawrotami zapalenia płuc. Podstawowa dawka kosztuje 15 tysięcy złotych. Lek nie jest refundowany. Organizacje pozarządowe postanowiły zorganizować kwestę na rzecz Julki. W tej chwili córeczka ma kolejne zapalenie płuc. Konieczne byłoby podanie synagisu, żeby choroba nie powracała. Niestety, nie stać nas na ten lek. Pracuje tylko mąż, ja opiekuję się dzieckiem - mówi Sylwia Jabłonowska, mama dziewczynki. Choroba Julki przyćmiewa szczęście, jakim było uratowanie niespełna 400-gramowego noworodka. - Lekarze stoczyli prawdziwą batalię. To było kilka miesięcy systematycznej pracy. Dlatego bolą takie informacje, że niewielkie w gruncie rzeczy kwoty, stanowią przeszkodę w skutecznej pomocy.
Powinno się wyłożyć pieniądze z funduszy na ochronę zdrowia, bo to się szybko zrekompensuje niższymi kosztami leczenia. Szczepienie na pewno jest tańsze, niż pobyt pacjenta na oddziale intensywnej opieki medycznej - twierdzi Mariusz Bielawny, neonatolog ze Szpitala Ginekologiczno – Położniczego w Wałbrzychu. Dziewczynka pozostawała w szpitalu przez pół roku, później była leczona w specjalistycznym ośrodku chorób płuc w Karpaczu. W czerwcu, ku ogromnej radości rodziców, została wypisana do domu. Niestety, małe płucka nadal są najsłabszym ogniwem jej organizmu. Z pomocą pospieszyły lokalne media i centrum wolontariatu. - To był właściwie wspólny pomysł lokalnych mediów, Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Młodzieży i Urzędu Miasta. Wszyscy obiecali pomoc - mówi Sylwia Królikowska z Gazety Wrocławskiej. Lukasz Hoppe ze stowarzyszenia chciałby zebrać przynajmniej 30 tysięcy zł, tak, aby wystarczyło na sześć dawek. - Uważam, że to niezbędne minimum. Liczymy na hojność i wielkie serca mieszkańców - mówi wolontariusz.
Źródło: Szel / 30minut
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej