Dzięki inicjatywie Prof. dr hab. Walentyny Mazurek, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii i dr n. med. Romana Szełemeja, Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu 27 lutego 2009 r. w przepięknych, tajemniczych wnętrzach Zamku Książ zorganizowane zostało Wiosenne Sympozjum Kardiologiczne. Tematyka spotkania skierowana do lekarzy kardiologów dotyczyła „Możliwości i wyzwań kardiologii interwencyjnej XXI wieku”. Inspiracją do zorganizowania sympozjum w tym terminie było wzbogacenie pracowni hemodynamiki w Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego o najnowocześniejszy sprzęt do badań śródnaczyniowych tzw. IVUS. Prelegenci sympozjum to wybitne osobowości posiadający duże doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie. Spotkanie rozpoczął dr hab. med. Leszek Bryniarski z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego, Instytutu Kardiologii Collegium Medicum w Krakowie wykładem pt. „IVUS – praktyczne korzyści z wykorzystania nowoczesnej technologii w codziennej praktyce pracowni hemodynamiki”.
O „Zastosowaniach ultrasonografii wewnątrznaczyniowej w praktyce” w niezwykle ciekawy sposób opowiedział dr n. med. Marcin Protasiewicz z Katedry i Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu przedstawiając jednocześnie wiele przykładów klinicznych. Kolejny prelegent – dr n. med. Arkadiusz Derkacz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej we Wrocławiu omówił „Zastosowanie niskoenergetycznego promieniowania laserowego w prewencji nawrotu zwężenia po zabiegu angioplastyki wieńcowej”. Część szkoleniowo-naukową sympozjum zakończył wykład dr n. med. Romana Szełemeja, który przedstawił „Modele systemu opieki kardiologicznej – czy więcej znaczy lepiej?”. Po interesującej dyskusji i wymianie doświadczeń organizatorzy zaprosili uczestników sympozjum na poczęstunek podczas którego wyrażano nadzieję na więcej tak niezwykle wartościowych merytorycznie spotkań. Kolejne spotkanie lekarzy kardiologów już w maju także w Zamku Książ.
Źródło: zdrowie.walbrzych.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej