Początek lipca na Dolnym Śląsku jest wyjątkowo upalny. Jak dbać o siebie, by wysokie temperatury nie odbiły się niekorzystnie na zdrowiu?
W ciągu najbliższych dni temperatury znów mogą sięgać 35 - 36 st. C. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu, czego skutkiem mogą być objawy udaru słonecznego. Na negatywne skutki upałów narażone są zwłaszcza osoby starsze, cierpiące na schorzenia układu krążenia i dzieci, ale do specjalnych zaleceń powinni się stosować wszyscy – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.
Według lekarzy w okresie upałów należy:
* unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
* osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
* osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym; chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci;
* pić około 3 l napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
* w miarę możności schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie);
* jednocześnie nie należy wchodzić bezpośrednio z upału do zimnej wody lub pod zimny prysznic;
* ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
* nie pić alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
* nie palić papierosów (wysuszają błony śluzowe i powodują przyspieszenie akcji serca);
* spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.
Warunki przetrzymywania zwierząt (gospodarskich i domowych):
* należy dostarczać zwierzętom świeżą wodę w potrzebnych ilościach;
* nie należy przetrzymywać zwierząt w okresie najsilniejszego nasłonecznienia na otwartych przestrzeniach, bez umożliwienia schronienia w cieniu;
* nie wolno pozostawiać zwierząt w małych, nasłonecznionych, nieprzewiewnych obiektach (np. w zamkniętych samochodach).
Upały są też groźne dla środowiska naturalnego. Wysokie temperatury sprawiają, że trawy i ściółka leśna są wysuszone i groźny pożar może wywołać najmniejsza iskra lub odrobina rozgrzanego popiołu z niedopalonego papierosa. W nadleśnictwach Żmigród i Wołów obowiązuje zakaz wstępu do lasu.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, swiebodzice.pl
Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcejRozszerzyliśmy zakres prac przy modernizacji ul. Leśnej w Kamiennej Górze. Nad Zalewem powstała zupełnie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 250 metrów.
czytaj więcej23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejDzięki dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł nasza szkoła wdroży innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny, który połączy teorię z praktyką i przyczyni się do poprawy jakości środowiska szkolnego.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej