Dwu lub trzykołowe, górale albo wyścigówki, damki i rowerki dziecięce - jednym słowem jednoślady opanowały dziś, w środę 22 września, świebodzicki Rynek. Spora część mieszkańców naszego miasta w dniu bez samochodu przesiadła się na rowery - i bardzo dobrze, bo dzięki temu nasz Happening Rowerowy udał się na szóstkę.
Punktualnie o godz. 11. spod ratusza wyruszył rowerowy, barwny peleton. Wszyscy uczestnicy przejazdu zostali wyposażeni przez organizatora czyli Urząd Miejski, w kamizelki odblaskowe z nazwą imprezy. Pilotowani przez policję przejechali ulicami miasta, spowalniając ruch kołowy i przypominając wszystkim kierowcom, że na dwóch kółkach też można wygodnie przemieszczać się po mieście.
Meta była oczywiście także pod ratuszem, gdzie oficjalnie przywitał wszystkich uczestników zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński. Wiceburmistrz obowiązkowo stawił się do pracy na rowerze, zresztą na dwóch kółkach przybyli także i niektórzy radni - jak np. przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Zdzisław Pantal czy szef Miejskiego Ośrodka Zdrowia Adrian Szewczyk.
- Życzę wam dobrej zabawy i zachęcam, żeby jak najczęściej jeździć na rowerze - bo to zdrowo a przy okazji ogromna frajda - powiedział wiceburmistrz Opaliński podczas rozpoczęcia Happeningu.
Na placu przed ratuszem rozpoczęło się mnóstwo zabaw dla najmłodszych i nieco starszych. Był konkurs plastyczny, układanie piramidy z papieru toaletowego, zdobienie rowerów czy slalom rowerowy, w którym jako pierwsi wystartowali burmistrzowie. Akurat w momencie rozpoczęcia tej konkurencji do Świebodzic dotarł z Wrocławia burmistrz Bogdan Kożuchowicz. I niemal z marszu przesiadł się na rower, startując jako pierwszy. Z omijaniem palików zmierzyli się także obaj zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska. Młodzież i dzieci głośno dopingowały samorządowców.
Najmłodszych uczestników happeningu zabawiały spacerujące po placu maskotki: można sobie było zrobić zdjęcie z Komisarzem Lwem, sympatycznym zielonym słoniem czy maskotką miasta - sówką Świebodką. Wszyscy byli częstowani słodkościami, a rowerzyści mogli także bezpłatnie oznakować swój rower. Robili to policjanci ze świdnickiej drogówki.
Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji sprawiły, że mieszkańcy miasta bawili się wyśmienicie. Happening w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zorganizował Urząd Miejski w Świebodzicach.
źródło: swiebodzice.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej