Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski oraz Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Polityki Zdrowotnej dr Roman Szełemej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Płuc Renata Jankowska i Prezes Spółki Sanatoria Dolnośląskie Jerzy Więcek zwrócili się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z wnioskiem o realizację "Programu modernizacji stacjonarnej opieki pulmonologicznej w województwie dolnośląskim". Elementem programu jest projekt utworzenia ośrodka pulmonologiczno-rehabilitacyjnego dla górników Wałbrzych-Sokołowsko-Rościszów. Podpisy pod wnioskiem złożyli przedstawiciele środowisk górniczych.
W Regionie Wałbrzyskim liczącym ponad 250 tys. mieszkańców bardzo często występują choroby płuc. Wynika to z wieloletniego dużego nasilenia czynników chorobotwórczych związanych z funkcjonowaniem zagłębia górniczego. Wśród chorych jest bardzo wielu byłych górników, pracowników koksowni, zakładów przeróbczych i odlewni. Mimo wielu wysiłków władz i licznych programów pomocowych nadal grupa byłych górników licząca w samym Wałbrzychu ponad 12 tysięcy osób wyraża słuszne oczekiwania pomocy w zapewnieniu właściwej opieki medycznej. Warunki, w jakich leczeni są byli pracownicy zagłębia nie spełniają ich oczekiwań ani wymogów nowoczesnej medycyny. Niezbędne jest zatem stworzenie kompleksu leczniczego umożliwiającego szybkie diagnozowanie i leczenie chorób płuc oraz długotrwałą rehabilitację w tym rehabilitację pulmonologiczną.
"Program modernizacji stacjonarnej opieki pulmonologicznej w województwie dolnośląskim" został przygotowany w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez zespół pod kierunkiem dra Romana Szełemeja, Pełnomocnika Zarządu Województwa d.s. Polityki Zdrowotnej, z udziałem Prof. Renaty Jankowskiej, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Chorób Płuc. Został przyjęty przez Zarząd Województwa i skierowany do dalszych konsultacji w Sejmiku. Był on dwukrotnie omawiany i analizowany przez członków Komisji Zdrowia. Dwukrotnie Komisja głosowała za przyjęciem strategii i rozwiązań proponowanych w tym programie. W czasie obrad Sejmiku 29 kwietnia br. podjęto uchwałę o jego dalszych konsultacjach, akceptując jego podstawowe założenia. W trakcie konsultacji społecznych wielokrotnie podnoszono wartość merytoryczną opracowania nie kwestionując konieczności szybkich zmian organizacyjnych dostosowujących lecznictwo pulmonologiczne na Dolnym Śląsku do wymagań nowoczesnej medycyny.
Projekt utworzenia ośrodka pulmonologiczno-rehabilitacyjnego zakłada wybudowanie 70-90 łóżkowego nowoczesnego oddziału pulmonologicznego w Szpitalu im. Dr A. Sokołowskiego oraz modernizację i przebudowę ośrodka w Rościszowie i Sokołowsku dla celów leczenia rehabilitacyjnego i sanatoryjnego. W ośrodku w Wałbrzychu diagnostyka i leczenie chorób płuc prowadzona będzie w komfortowych warunkach, z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i najlepszych metod. Obejmowałoby to zarówno chorych z krzemicą i pylicą płuc, powikłaniami tych chorób jak i rakiem płuca. Rehabilitacja i leczenie sanatoryjne w Rościszowie i Sokołowsku ukierunkowane byłoby na ćwiczenia oddechowe, zabiegi inhalacyjne i przyrodolecznicze oraz przewlekłą tlenoterapię. Warunki pobytu i leczenia w placówkach w Rościszowie i Sokołowsku odpowiadać będą najwyższym standardom placówek sanatoryjnych. Koszty realizacji inwestycji związanych z utworzeniem ośrodka wyniosą ok. 28 mln zł w ciągu lat 2011-2013. Dodatkowe środki na wyposażenie ośrodków w Wałbrzychu, Rościszowie i Sokołowsku przeznaczy Gmina Wałbrzych oraz Gmina Mieroszów.
Podstawowe elementy projektu utworzenie ośrodka pulmonologiczno-rehabilitacyjnego:
1. Utworzenie 70-90 łóżkowego ośrodka pulmonologicznego w Wałbrzychu - koszt ok. 14 mln zł
2. Utworzenie ośrodka rehabilitacji pulmonologicznej i ogólnoustrojowej w oparciu o obiekt "Biały Orzeł" w Sokołowsku z wybudowaniem bazy zabiegowej - 90 łóżek - koszt ok. 5 mln zł
3. Modernizacja obiektów "Odrodzenie" i "Górnik" w Sokołowsku dla celów leczenia długoterminowego - 2 mln zł
4. Modernizacja obiektu "Waligóra" w Sokołowsku dla celów leczenia rehabilitacyjnego i sanatoryjnego - 4 mln zł
5. Modernizacja ośrodka w Rościszowie dla celów leczenia długoterminowego - 3 mln zł.
Źródło: um.walbrzych.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej