sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Depilacja laserowa
2009-10-06 14:17

Ta niezwykła sztuka wygładzania własnego ciała liczy już tysiące lat. A dokładnie około 20 000.
Już właśnie tyle lat temu kobiety wiedziały, że, aby stać się bardziej ponętne i atrakcyjne dla swoich partnerów wraz z posagiem, powinny wnieść do małżeństwa gładkie nogi.
 


W starożytnym Egipcie stosowano pierwotnie ostrze z brązu, później doszły to tego różne odmiany wosku (którą to metodę w dzisiejszych czasach preferuje około 8 % kobiet). Rzymianki także używały sposobu podobnego do tych, stosowanych współcześnie, a mianowicie pincetki, upiększały łuk swoich brwi i nadawały ładniejszy wygląd twarzy. Znane są także metody, które nam teraz mogłyby się wydać co najmniej dziwne – używane czegoś w rodzaju papieru ściernego do usunięcia zbędnych włosów. Na szczęście teraz dostępne są już mniej czasochłonne metody ( chociaż i tak statystycznie przeciętna kobieta goli się rzadziej niż raz na trzy dni).
Jak można się domyślić, zapotrzebowanie na depilacje miało swój początek w Ameryce, gdzie reklama sukienki bez rękawów skłoniła Panie do zastanowienia się nad swoją atrakcyjnością, której częścią były (niechciane) włosy. Jak i większość trendów ze starego kontynentu, tak i ten przeniósł się za ocean, co pozwoliło producentom maszynek do golenia się wzbogacić.
Depilacja laserowa jest stosowana jednak stosunkowo od niedawna. Ma swoje początki (raczej nieudane) w latach 60 – tych, Ruby – laser, bo tak został ochrzczony protoplasta, uszkadzał pigment włosów, lecz fala lasera była za długa, przez co w dość poważnym stopniu uszkadzano również skórę. Jednak to zmobilizowało wynalazców do dalszych eksperymentów i już w latach 70 – tych powstał następny model. Był jednak nie tylko duży i nieporeczny, ale także niezbyt dokładny. Następna dekada przyniosła laser, który bardziej niż do usuwania włosów nadawał się do retuszu tatuaży (lecz zaczęto używać olejków na bazie karbonu jako chromafora).
Dzięki zaobserwowaniu, w 1983 roku przez Oshiro i Maruyamę wypadanie włosów, metodą prób i błędów skupiono się na tym, co w laserze jest najważniejsze – falach odpowiedniej dłogości i szerokości impulsu światła, co pozwoliło oszczędzić skórę i pozbyć się jedynie włosów. Anderson i Parrish stworzyli Teorię selektywnej fotoabsorbcji. Laser ten, YAG, został jako pierwszy zatwierdzony przez FDA, US Food and Drug Administration. Usuwał on włosy na trzy miesiące.
Teraz dostępne są już lasery, które pozwalają pozbyć się owłosienia na zawsze. Działanie ich polega również na niszczeniu mieszków włosowych poprzez światło. Jednak w dzisiejszych czasach lasery te są bezpieczne, nie powodują praktycznie żadnych skutków ubocznych, poza zaczerwienieniem skóry, które znika po kilkunastu godzinach.
Od swych począków metoda depilacji przeszła mnóstwo przemian, odmian i stopni zaawansowania w usuwaniu niechcianych włosków. Od przeróżnych przedmiotów, które wykorzystywano już tysiące lat lemu, poprzez coraz to bliższe współczesności, jak wosk, maszynki do golenia czy depilatory. Jednak każdy z tych sposobów jest albo mało skuteczny, albo też bardzo bolesny. Depilacja laserowa wydaje się być milowym krokiem w historii depilacji; metoda ta zarówno usuwa 80% do 95% owłosienia, jak i nie powoduje bólu czy skutków ubocznych, co jednogłośnie przemawia za jej popularnością. Niestety, zabiegi te są jednak bardziej kosztowne niż ostrze z brązu. Mimo że sama depilacja liczy dziesiątki tysięcy lat, metoda depilacji laserowej jest stosunkowo młoda. Dopiero na początku lat 60 – tych powstał pierwszy laser, Ruby – laser, lecz na model naprawdę pozwalający pozbyć się niechcianego owłosienia, a przy tym nie uszkadzający skóry trzeba było czekać 30 lat. Poprzednie modele działały na włoski, ale jednocześnie uszkadzały sąsiadujące komórki, przez co metoda ta nie była ropowszechniona.
Depilacja laserowa jest już dziś wszechobecna, istnieje wiele modeli laserów, które obsługiwane przez doświadczonych kosmetologów pozwalają pozbyć się zbędnego owłosienia nawet na stałe (potrzeba do tego jednak od kilku do kilkunastu sesji, zależnie od typu i koloru włosa, a także od rodzaju skóry). Działanie lasera i jego skuteczność polegają na stopniowym niszczeniu pęcherzyków włosów i niszczeniu melaniny w cebulkach poprzez wytwarzanie światła. Ciemniejsze włoski łatwiej jest usunąć, gdyż światło wyłapuje pigment, rozgrzewa włos, który następnie zanika.
Obecnie w zastosowaniu jest Ruby – laser (laser rubinowy Cr3+: Al2O3), o długości promienia 0,694 i znajduje zastosowanie zarówno w usuwaniu włosów, jak i tatuaży.
Fachowcy nie zauważają skutków ubocznych tej metody depilacji, poza chwilowym zaczerwienieniem skóry tuż po zabiegu, lecz i to zależy od rodzaju skóry.
Aby poddać się metodzie depilacji nie trzeba być w „odpowiednim wieku”; depilacja laserowa może być stosowana już u młodych ludzi, którzy dopiero dojrzewają, lecz u nich potrzebnych jest nieco więcej sesji, niż u już oswojonej z owłosieniem osoby, gdyż włosy ciągle rosną.
Istnieją jednak pewne przeciwskazania do stosowania tej metody depilacji. Przede wszystkim przed zdecydowaniem się na depilację laserem należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan naszej skóry. Ponieważ na zastosowanie tego sposobu nie nie mogą sobie pozwolić osoby z rozmaitymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy bielactwo, a także ze skórą skłonną do blizn, trądzik, itp.
Innymi przeciwskazaniami są między innymi zbyt ciemna karnacja i opalenizna ( na 4 tygodnie przed i po depilacji nie należy się opalać, a na 2 tygodnie nie stosować samoopalaczy), a także ciążą, cukrzyca, niektóre zioła, takie jak dziurawiec i nagietek, oraz antybiotyki. Co ważne, osoby o bardzo jasnej karnacji i z jasnymi włosami nie powinny decydować się na tę metodę, już nawet ze względu na to, że nic ona nie da; jasne włosy nie zawierają barwnika, przez co światło nie zadziała. Poza tym na miesiąc przed depilacją nie należy stosować zabiegów złuszczających naskórek, peelingów czy mikrodermabrazji, a w dzień zabiegu nie perfumować skóry, przy depilacji twarzy nie malować się. Po depilacji należy posmarować skórę kremem z filtrem.
Zastosowanie metody depilacji laserowej znacznie polepszyło sytuację zarówno kobiet, jak i męzczyzn. Nie muszą oni teraz zmagać się z nadmiernym lub niechcianym owłosieniem, dzieki temu sposobowi depilacji mogą pozbyć się włosów nawet do końca życia, a przy tym jest to bardzo bezpieczna metoda. Pomaga także polepszyć stan skóry, szczególnie osobom, które mają problemy ze wrastającymi włoskami czy podrażnioną skórą po goleniu.
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: