W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczą tego jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych.
Obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Wracasz do obiektu, który uległ zalaniu
1. Jeśli na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, pozostań na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdź:
czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
2. W przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń możesz ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz:
czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty,
czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu),
czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie,
czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
3. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.
Jeśli nie stwierdzisz żadnych uszkodzeń możesz przystąpić do porządkowania swojego domu. Jeżeli jest to możliwe odszukaj dokumentację budowy i użytkowania obiektu. Może być potrzebna służbom nadzoru budowlanego.
Na adres e-mail powodz@gunb.gov.pl można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową.
kamiennagora.pl
Już po raz 27. w Szkole Podstawowej Integracyjnej w Cierniach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili, inaugurujące międzynarodową kampanię „Pola Nadziei”. To kampania, która ma na celu promowanie niesienia pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwój wolontariatu.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejTegoroczna Wielka Wędrówka na Małą Sowę odbyła się pod hasłami solidarności i wsparcia kierowanymi do poszkodowanych w wyniku wrześniowych powodzi.
czytaj więcejInformujemy, że od 30 września 2024 r. na Krytej Pływalni Delfinek w Głuszycy odbywają się pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach projektu UMIEM PŁYWAĆ. Program potrwa do 8 listopada 2024 r. i jest skierowany do uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Głuszycy.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej