Mowa oczywiście o Sudeckiej Setce, której początki sięgają roku 1989, kiedy to Wałbrzyski oddział PTTK po raz pierwszy zorganizował rok wcześniej zapoczątkowany Rajd Turystyczny na 100 km pod nową nazwą - SUDECKA SETKA. Pomysłodawcami byli Henryk Chojnacki, Jan Fajfer, Stanisław Junak i Janusz Prociński. Dwaj ostatni panowie rok później dotarli na metę jako pierwsi. Trasa Sudeckiej 100 nie jest łatwa, przebiega przez Mniszek, masyw Trójgarbu, masyw i szczyt Chełmca.
Bieg organizowany jest latem, organizatorzy starają się tak wycelować, aby start przypadał na przesilenie letnie. Zawsze jest to piątek, godzina 22.00. Miejsce jest stałe od roku 1995, kiedy w organizację zawodów włączyły się, oprócz PTTK, Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach oraz Ognisko TKKF Nestor działające w Boguszowie-Gorcach. Po raz pierwszy start odbył się wtedy z boguszowskiego Rynku, tak jest do dziś.
Trasa Sudeckiej 100 przebiega przez Mniszek, masyw Trójgarbu, masyw i szczyt Chełmca. Następnie trasa prowadzi na metę dystansu 42 km usytuowaną na stadionie przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach. Stamtąd trasa wiedzie dalej podnóżem masywu Chełmca w kierunku masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Prowadzi kolejno przez szczyty: Dzikowiec, Lesistą Wielką, Wysoką do Skrótu 72 km usytuowanego we wsi Grzędy Górne, gdzie Zawodnicy mają możliwość wcześniejszego zakończenia biegu, jeśli uznają, że trasa jest dla nich zbyt wymagająca lub nie zmieszczą się w limicie czasu. Dystans 100 km biegnie dalej przez zalew w Grzędach i okolice Dzikowca Małego do mety na stadionie przy ul. Kusocińskiego.
Dla tych co już układają sobie plan treningów i startów na 2023 rok informujemy, że najstarszy nocny ultramaraton w Polsce 34. Sudecka 100 wystartuje w piątek 23 czerwca 2023 r. tradycyjnie o godz. 22.00 z najwyżej położonego rynku w Polsce w Boguszowie-Gorcach.
Zapisy ruszają w noc sylwestrową 1 stycznia 2023 r.
Więcej informacji już wkrótce na wydarzeniu na FB – 34. Sudecka 100 oraz na www.sudecka100.pl
Źródło: sudecka100.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej