W szpitalach na Dolnym Śląsku potrzebna krew. Przebywa tam wielu pacjentów, którym Twoja krew może uratować życie. Zapasy krwi grup ujemnych 0 (-), A(-), B (-) oraz grupy 0 (+) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu szybko się kończą, obecnie ich stan jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego krew jest bardzo potrzebna, a mieszkańcy województwa oddający krew są ratunkiem w tej sytuacji dla wielu pacjentów. Liczy się każda kropla krwi…
W związku z tak trudną sytuacją, RCKIK we Wrocławiu zaprasza wszystkich dawców już od wczesnych godzin rannych do Centrum we Wrocławiu, Terenowych Oddziałów w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz akcje wyjazdowe.
Krwi nie można długo przechowywać, koncentrat krwinek czerwonych przechowywany jest 42 dni, a koncentrat krwinek płytkowych zaledwie 5 dni, dlatego koniecznie jest stałe, regularne oddawanie krwi, każdego dnia potrzebni są Krwiodawcy.
Każdy krwiodawca przyjęty zostanie z otwartymi ramionami. W takim trudnym czasie trzeba pamiętać, by pomagać sobie na wzajem.
Wszystkie informacje dotyczące telefonów, adresów Terenowych Oddziałów oraz najbliższych akcji znajdziesz na stronie https://www.rckik.wroclaw.pl/
Przypominamy, że w ciągu doby poprzedzającej oddawanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów oraz zjeść lekki posiłek.
Przypominamy profil Krwiodawcy:
- wiek: 18 - 65 lat
- waga: minimum 50 kg
- bardzo dobry stan zdrowia
- ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
- wypoczęty, wyspany i po lekkostrawnym posiłku.
Źródło: starebogaczowice.ug.gov.pl
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej